نامه‌ای از دوستم احمد و پاسخ من

 چند روز بعد از این‌که در وب‌لاگم سؤال زیر را مطرح کردم یکی از دوستان برایم نامه‌ای فرستاد و من هم به آن پاسخ دادم. می‌توانید در ادامه این مکاتبه را ببینید:

برای روشن شدن حقیقت وقایع بعد از انتخابات سال 88 و ترمیم فاصله‌هایی که بین مردم رخ داده چه باید کرد؟

 

امید جان

واقعاً هنوز دنبال پاسخ می گردی؟

مطمئنی سؤال رو داری درست می پرسی؟

و مطمئنی که با وجود همه خوبی‌های که در تو سراغ دارم، آمادگی روبرو شدن با حقیقت رو داری؟

اینو الآن اتفاقی تو نت دیدم، به نظرم جواب سؤال اخیرت توش باشه برادر:

--

جناب آقای خامنه‌ای!

در بیست و چهارم خردادماه، یعنی دو روز پس از انتخابات، زمانی که آقای موسوی به شما پیشنهاد دادند که آرای یک شهر معین که هر دو نسبت به آن شناخت داشته باشید بررسی شود و در صورت مخدوش بودن آن، انتخابات مجددا برگزار شود و اگر شما با شخص ایشان مشکل دارید در آن نامزد نمی‌شوند، بر اساس کدام ملاک قانونی و عرفی اعلان کردید که ابطال انتخابات خط قرمز شماست؟

بر چه مبنای شرعی و قانونی در خطبه معروف و تاریخی ۲۹ خرداد، ریختن خون معترضانی که بر اساس قانون اساسی حق اعتراض و راهپیمایی دارند، یعنی همان چیزی که این بار نیز در سخنانتان آن را با لفظ تحقیرآمیز «لشگرکشی خیابانی» توصیف کردید، مباح شمردید؟

چگونه است که حمله‌ی نیروهای امنیتی تحت امرتان به معترضان بی‌گناه را به تنازع میان "دسته‌های مختلف مردم" تعبیر می‌کنید؟

نیروی انتظامی، بسیج، سپاه و لباس شخصی‌ها تحت فرمان دفتر شما دستشان به خون این مردم آلوده شده است و متأسفانه مسئولیت آن به عهده‌ی شماست.

کلمه

--

الامر الیکم امید جان

یا حق

 

سلام.

من دنبال پاسخ هستم ولی نه پاسخ سؤالی که مد نظر شماست. آمادگی روبه‌رو شدن با حقیقت را هم دارم!

برای من همان موقع که مقاله‌ام را منتشر کردم و حتی در حین مطالعه‌ای که برای نوشتن آن می‌کردم موضوع روشن شده بود. با سؤال اخیرم می‌خواهم بدانم دیگران به‌ویژه کسانی که سلیقه و نظر من را نمی‌پسندند چه ایده و راهی را توصیه می‌کنند.

شما هم به‌تر است به جای این‌که به دنبال یافتن پاسخ‌های اتفاقی در نت باشید، پی‌گیر پاسخ‌های منطقی باشید. در مطلبی که از سایت کلمه نقل کرده‌اید، خطاب به رهبر نوشته:

«زمانی که آقای موسوی به شما پیشنهاد دادند که آرای یک شهر معین که هر دو نسبت به آن شناخت داشته باشید بررسی شود و در صورت مخدوش بودن آن، انتخابات مجددا برگزار شود و اگر شما با شخص ایشان مشکل دارید در آن نامزد نمی‌شوند، بر اساس کدام ملاک قانونی و عرفی اعلان کردیدکه ابطال انتخابات خط قرمز شماست؟»

من که چنین چیزی نشنیده بودم. لذا در اینترنت گشتم تا ببینم این حرف از کجا آمده است. این را پیدا کردم:

«دو روز پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ ایران، میرحسین موسوی در جلسه‌ای محرمانه با آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران گفته حاضر است اگر او به ابطال و برگزاری مجدد انتخابات راضی شود، از نامزدی انتخابات انصراف دهد. این را اردشیر امیرارجمند، معاون حقوقی ستاد انتخاباتی آقای موسوی در فیلم مستند "بیست و چندم خرداد..." بیان کرده است. به گفته آقای اردشیر امیرارجمند، در این جلسه که با وساطت علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، عصر بیست و چهارم خرداد و در بیت رهبری برگزار شده، آیت‌الله خامنه‌ای ابطال انتخابات را خط قرمز خود عنوان کرده و جلسه بی‌نتیجه به پایان رسیده.»

پس ظاهراً دلیل و سند این حرف‌ها یک جلسه محرمانه است و نقل‌کننده هم یکی از مدعیان تقلب؛ فیلم «بیست و چندم خرداد» را دانلود کردم. در دقیقه 35 آن آقای اردشیر امیرارجمند می‌گوید: «آقای موسوی [خطاب به آقای خامنه‌ای] می‌گویند که شما بیایید یک جای مشخصی را انتخاب کنید، مثلاً شهر خامنه ای که می‌شناسیم می‌تونیم [می‌دونیم] رأی‌دهنده‌ها کیا هستن، شناسنامه‌ها متعلق به کی است، قابل کنترل است یا تبریز یا هر کجای دیگه‌ای که خودتون انتخاب می‌کنید، بررسی بکنید اگر دیدید که تقلب اخ... ام... [مِن و مِن!] قانون رعایت نشده، تخلف صورت گرفته انتخابات را باطل بکنید و انتخابات مجدد برگزار بکنید و اگر مشکل شما من هستم من دیگر در انتخابات شرکت نمی‌کنم، که آقای خامنه‌ای می‌گویند خط قرمز من ابطال انتخابات است و آقای مهندس موسوی می‌گویند خط قرمز من حق مردم است.»

فرض کنیم آقای امیرارجمند همه چیز را درست و دقیق بیان کرده‌اند. آیا شما بی‌منطقی این درخواست آقای موسوی را درک نمی‌کنید؟ تقاضای بررسی آرای هر جایی از جمله خامنه و تبریز ایرادی ندارد ولی ایشان خواسته اگر صرفاً در شهر کوچک خامنه عملی خلاف قانون در برگزاری انتخابات انجام شده باشد و یا تخلف (نه تقلب و نه تقلب تأثیرگذار) رخ داده باشد، انتخابات ابطال شود! درصدی تخلف در هر برگزاری انتخابات طبیعتاً رخ می‌دهد. اگر تخلف و یا تقلب تأثیرگذار نباشد که نباید انتخابات را باطل کرد.

ادبیات ایشان هم انسان را به یاد ماجرای داماد لرستان می‌اندازد؛ درست است که خامنه شهر کوچکی است ولی این‌که دلیل انتخاب آن این باشد که آقای خامنه‌ای و آقای موسوی می‌دانند که شناسنامه‌ها متعلق به چه کسانی هستند جالب است! اصلاً مگر رأی‌ها را به شناسنامه‌ها منگنه کرده‌اند؟!

نه من و نه شما در آن جلسه خصوصی مورد ادعای آقای امیرارجمند نبوده‌ایم ولی اگر واقعاً آقای موسوی می‌خواسته آراء برخی صندوق‌ها بازشماری شود چرا هیچ اثری از این خواسته در روزهای بعد از انتخابات در صحبت‌ها و بیانیه‌های رسمی ایشان وجود ندارد، بلکه صرفاً خواستار ابطال انتخابات شدند؟ به نظر من ابطال انتخابات بدون اثبات تقلب و صرفاً به دلیل اعتراض گروهی از مردم، برای هر عقل سلیمی خط قرمز است؛ اگر بدون بررسی قانونی بشود انتخابات را ابطال کرد و انتخاباتی دیگر برگزار کرد، چرا مرتبه بعد هم گروهی تقاضای ابطال انتخابات را نکنند؟ اگر کردند چرا پذیرفته نشود؟ اگر بشود چه چیزی باید به این دور باطل پایان دهد؟ قانون و مراجع قانونی‌ای که لگدمال شده است یا یک جنگ داخلی یا یک کودتای نظامی یا شورای امنیت؟!

به‌علاوه ابطال انتخابات بدون رعایت مراحل قانونی یک خلاف بزرگ قانونی است و آقای امیرارجمند مدعی‌اند که آقای موسوی خواسته‌اند برای یک خلاف قانون بزرگ، باجی بدهند که آن هم بی‌منطق است: انتخابات را خارج از چارچوب قانونی ابطال کنید، عوضش من نامزد نمی‌شوم!

واقعاً شرم‌آور است، به‌ویژه برای کسی که با شعار قانون‌گرایی پا به عرصه رقابت سیاسی گذاشت.

ولی من به جای جلسات محرمانه به سخن‌رانی‌های عمومی استناد می‌کنم: در قسمتی از سخن‌رانی ره‌بر در 29 خرداد 88 آمده:

«مردم اطمینان دارند؛ اما برخى از طرفداران نامزدها هم اطمینان داشته باشند که جمهورى اسلامى اهل خیانت در آراء مردم نیست. ساز و کارهاى قانونى انتخابات در کشور ما اجازه ى تقلب نمی‌دهد. این را هر کسى که دست اندرکار مسائل انتخابات هست و از مسائل انتخابات آگاه است، تصدیق می‌کند؛ آن هم در حد یازده میلیون تفاوت! یک وقت اختلافِ بین دو رأى، صد هزار است، پانصد هزار است، یک میلیون است، حالا ممکن است آدم بگوید یک جورى تقلب کردند، جابه‌جا کردند؛ اما یازده میلیون را چه جور می‌شود تقلب کرد! در عین حال بنده این را گفتم، شوراى محترم نگهبان هم همین را قبول دارند که اگر کسانى شبهه دارند و مستنداتى ارائه می‌دهند، باید حتماً رسیدگى بشود؛ البته از مجارى قانونى؛ رسیدگى فقط از مجارى قانونى. بنده زیر بار بدعت‌هاى غیرقانونى نخواهم رفت. امروز اگر چهارچوب‌هاى قانونى شکسته شد، در آینده هیچ انتخاباتى دیگر مصونیت نخواهد داشت. بالاخره در هر انتخاباتى بعضى برنده اند، بعضى برنده نیستند؛ هیچ انتخاباتى دیگر مورد اعتماد قرار نخواهد گرفت و مصونیت پیدا نخواهد کرد. بنابراین همه چیز دنبال بشود، انجام بگیرد، کارهاى درست، بر طبق قانون. اگر واقعاً شبهه‌اى هست، از راه‌هاى قانونى پیگیرى بشود. قانون در این زمینه کامل است و هیچ اشکالى در قانون نیست. همان‌طور که حق دادند که نامزدها نظارت کنند، حق دادند که شکایت کنند، حق دادند که بررسى بشود. بنده از شوراى محترم نگهبان خواستم که اگر مواردى خواستند صندوق‌ها را بازشمارى بکنند، با حضور نمایندگان خود نامزدها این کار را بکنند. خودشان باشند، آن‌جا بشمرند، ثبت کنند، امضاء کنند. بنابراین، هیچ مشکلى در این جهت وجود ندارد. این راجع به انتخابات و خطاب به شما مردم عزیز.»

آقای موسوی این جملات را نشنید؟! اگر ره‌بری واقعاً در یک جلسه خصوصی با بازشماری (و نه با ابطال بی‌دلیل) مخالفت کرده بودند، بعد از این صحبت جای مطرح کردن موضوع بود نه چهار سال بعد آن هم از زبان فردی دیگر! اگر هم نمی‌خواست آن جلسه خصوصی را علنی کند، به استناد همین صحبت و البته استناد قانون تقاضای بازشماری شهر خامنه را می‌داد. چرا این کار را نکرد؟!

آقای مهندس موسوی، که مدعی بود به استناد گزارش‌های واصله پیروزی خود را فهمیده بود، حتی یک مورد سند به هیچ‌کس ارائه نکرد که نشان دهد در یک صندوق رأی مردم با آن‌چه اعلام شده نمی‌خواند؛ کسی در نود درصد صندوق‌ها ناظر داشته باشد، بفهمد که پیروز قاطع انتخابات است ولی حتی یک مورد سند برای اثبات تقلب گسترده نتواند ارائه کند؟!

شما پاسخی برای این سؤال‌های روشن از این جماعت شنیده‌اید؟ خودتان پاسخی منطقی دارید؟

مطالب دیگری که از سایت کلمه در مورد خطبه 29 خرداد ذکر کرده‌اید هم به درد کسانی می‌خورد که به جای مطالعه اصل خطبه، که در دست‌رس است، فقط حاضرند سخنان موافق را بشنوند.

اگر فیلم «بیست و چندم خرداد» را دیده‌اید دوست دارم بدانم نکته قابل توجهی در آن دیده‌اید؟ البته غیر از حرف‌های تکراری، پاسخ‌داده‌شده و تاریخ‌مصرف‌گذشته‌ای چون خطی بودن نتایج، قطع شدن پیامک‌ها و صفر بودن آرای باطله و....

موفق باشید،

امید

جمعه، 25 مرداد 1392

/ 0 نظر / 136 بازدید